فرش ها اصلی ترین بخش دکوراسیون خانه های ما هستند. بهترین و مناسب ترین کاری که میتوانیم با فرش های ارزشمندمان بکنیم این است که در وقت هایی مناسب شستشو فرش ها را انجام دهیم. این دغدغه ی تمام خانم هاست.

مخصوصا در روزهای قبل از عید نوروز. پیشنهاد ما این است که حتما شستشو فرش را به افراد متخصص در این زمینه بسپارید. با فرش ها باید بسیار با ملایمت و آگاهی برخورد کرد. شما می توانید به دو روش شستشو فرش خانه ی خود را انجام دهید:

  • شستشو فرش در قالیشویی
  • شستشو فرش در خانه

نکات مهم شستشو فرش

توصیه ی ما این است که در میان راههای شستشو فرش، آن را به نیروهای متخصص قالیشویی بسپارید. هم حجم کارهای خانه تکانی شما کم می شود، هم بسیار در وقت خود صرفه جویی خواهید کرد. به علاوه برخی از فرش ها همچون فرش های ابریشمی را بهتر است خودتان نشویید، چرا که شستشو فرش ابریشمی مقداری حساس است.

شستشو فرش در خانه

اگر کثیفی فرش شما جزئی است و نمی خواهید این کار را قالیشویی ها بسپارید می تواند آن را در خانه ی خود انجام دهید. قبل از همه چیز، فضای مناسب برای شستن فرش مهیا کنید. باید بسیار در مصرف آب محتاط باشید. قبل از شروع شستن، فرش را خوب بتکانید و جارو بکشید اما به هیچ عنوان به تار و پود آن آسیب وارد نکنید. مطمئن شوید فرش در هنگام شستشو، رنگ پس نمی زند. اگر فرش رنگ می دهد بهتر است آن را خودتان نشویید. درجه ی حرارت آبی که با آن فرش ها را می شویید، باید ولرم باشد یعنی دمای آن متوسط باشد. برای اینکه آب اضافی از فرش خارج شود، از یک سطح شیبدار و سخت استفاده کنید.

از پودرهای دستی، پود صابون و مایع ظرفشویی استفاده کنید. سطح زیر فرش را نباید با مواد شوینده ی اسیدی یا مواد شوینده ای که خاصیت قلیایی دارند، تمیز کنید.

بعد از شستشوی فرش نباید آن را در معرض نور مستقیم آفتاب پهن کنید، این کار به بافت فرش آسیب وارد می کند. برای خشک کردن آن را از پشت و در فضای آزاد و به دور از نور آفتاب پهن کنید.

به یاد داشته باشید، برای خشک کردن فرش نباید از وسایل گرم کننده و حرارتی استفاده کنید. بعد از اینکه فرش خشک شد، آن را با یک برس به آرامی برس بزنید تا طرح های آن در جای خود قرار بگیرند.

چه زمانی شستشو فرش را به قالیشویی بسپاریم 

  • طبق قوانین آپارتمان نشینی فرش های بزرگتر از 6 متر را نباید داخل ساختمان شست و بهتر است آنها را به قالیشویی بدهید.
  • فرش ها جنس خاصی دارند و شستشوی آنها حساس است.
  • کثیفی ها عمقی هستند و شما از پس آن بر نمی آیید.

منبع :

http://namnak.com/%D8%B4%D8%B3%D8%AA%D8%B4%D9%88%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D8%B4.p12654